15 lipca 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Zobacz, dlaczego sprawdzanie samochodu przed kupnem powinno być koniecznością!

4 min read

Nikogo nie dziwi fakt, że wiele osób, zamiast rozglądać się za ofertą nowych samochodów z salonu, preferuje pojazdy używane. Te pierwsze tracą na wartości tak szybko, że zakup samochodu 2, 3-letniego naprawdę ma sens, zwłaszcza że powinien być on jeszcze w bardzo dobry stanie technicznym. Jeżeli ktoś posiada mniejszy budżet, to również oczywiste, że wybierze pojazd używany. Zarówno jedni, jak i drudzy, zapominają jednak o tym, by pojazdy, którymi są zainteresowani, dokładnie sprawdzić przed zakupem.

Jest to rzecz absolutnie kluczowa, zwłaszcza w obecnych czasach. Musimy zdawać sobie sprawę, że oszustwa czy niedomówienia właśnie na rynku handlu używanymi samochodami są bardzo częste. Jest tutaj również wiele płaszczyzn do nadużyć czy oszukiwania klientów – potem jednak czyny takie udowodnić naprawdę trudno.

Samochody sprowadzane, czyli perły, na które powinniśmy uważać

Wielu Polaków interesuje się zwłaszcza samochodami sprowadzonymi do naszego kraju. Utarło się, że to właśnie wśród nich możemy szukać największych perełek a stosunek ceny do jakości pojazdu będzie dla nas korzystniejszy, niż w przypadku samochodów z polskiego, rodzimego rynku. Warunek jest jeden – trzeba oczywiście trafić na dobrą ofertę, co tak bardzo chce zrobić każdy kupujący.

sprawdzenie samochodu przed kupnem

Niestety, wokół pojazdów sprowadzonych utarło się przynajmniej kilka nieprawdziwych mitów. Najważniejszych z nich to ten, który mówi nam, że samochody z krajów zachodnich są tańsze, niż te w Polsce. Nie jest tak, ceny te są bardzo podobne i nie możemy zakładać, że w Niemczech czy Szwecji samochody zawsze kupimy taniej. Nie byłoby to opłacalne dla samych producentów aut, do tego na zachodzie zarabia się lepiej, niż w Polsce, stąd tym bardziej ceny nie będą niższe.

Zobacz również   Jak nowy samochód, to jaki?

Nie znaczy to jednak, że samochodu tam nie da się kupić taniej – oczywiście, że jest to możliwe. Ktoś zarabia więcej, stać go, kupuje nowy pojazd, a stary sprzedaje – niekoniecznie za bardzo wysoką cenę. Nie możemy jednak zakładać, że to standard i każdy sprzedaje samochody taniej, niż mógłby!

Dodatkowo pamiętajmy, że samochód najpierw musi zostać odnaleziony i sprowadzony do Polski. A oznacza to, że ktoś go szuka, ogląda, kupuje, przewozi, sprowadza – wyjeżdża na jakiś czas, a to kosztuje. Do tego ktoś musi na tym również zarobić. I w ten sposób dodatkowe opłaty, prowizje i marże doliczane są do każdego pojazdu, który został sprowadzony, i sprzedawany jest w Polsce.

Jeżeli więc samochód sprowadzany prezentuje się idealnie i cały czas jest znacznie tańszy, niż inne, podobne samochody, musimy nabrać podejrzeń. Poza tym – dlaczego sprzedawca miałby sprzedać dany pojazd tak tanio, skoro gołym okiem widać, że jest ona warty więcej?

Zobacz również   Akumulatory do samochodów elektrycznych dla dzieci: Idealne źródło przygody i zabawy

To istotne pytanie, jednak poszukujemy okazji tak usilnie, że gdy widzimy taką właśnie – chcemy z niej skorzystać. Chcemy wierzyć sprzedającemu, jego deklaracjom, fotografiom z ogłoszenia. Niestety, często to błąd, który kosztuje nas naprawdę sporą sumę.

Co może być nie tak z samochodem sprowadzanym?

Lista problemów może nie mieć końca. Najważniejsze jest jednak to, że deklaracje sprzedających co do stanu pojazdu często nie pokrywają się ze stanem rzeczywistym.

Zacznijmy od cofania liczników – to prawdziwa plaga, nawet w przypadku kilkuletnich samochodów. Znikające książki serwisowe, podrobione książki serwisowe, zakłamana historia pojazdu czy w końcu liczne usterki, o których nie wiemy. Te ostatnie ukrywane są często jak najniższym kosztem – całość ma wytrzymać tylko jakiś czas. Wynika to z tego, że do samochodów często nikt nie chce dokładać, a naprawa ma wytrzymać miesiąc czy dwa, później to już problem nowego właściciela danego pojazdu.

Chyba każdy z nas zna kogoś, kto kupił samochód używany, po czym miesiąc, dwa lub trzy później dołożył do niego naprawdę sporo, bo okazało się, że psuje się ogrom rzeczy. Problem goni problem a wydatki – wydatki. Na koniec okazuje się, że zapłaciliśmy znacznie więcej, niż chcieliśmy i niż pojazd jest wart. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie sprawdzić stan techniczny danego pojazdu przed jego zakupem.

Zobacz również   Odkryj Tajemnicę Wyrzucania Wycieraczek Samochodowych! Sprawdź, Gdzie To Zrobić

Sprawdzanie samochodu przed zakupem – jak to zrobić?

Jeżeli tylko się na tym znamy, zróbmy to sami. Może pomóc nam w tym ktoś bliski lub nawet znajomy mechanik. Jeżeli jednak nie mamy takiej osoby, pojawia się problem. Na szczęście może rozwiązać go prosto i tanio.

Firma MobilEkspert w cenie od 289 zł sprawdza używane samochody dla swoich klientów. Wybieramy pojazd, zgłaszamy się do firmy, ona umawia się ze sprzedajnym i wysyła tam fachowca, który dokładnie, rzetelnie i co ważne – w sposób niezależny – oceni faktyczny stan pojazdu. Później, w ciągu najczęściej 48 godzin, w nasze ręce trafia raport, którego przykład znajdziecie na stronie internetowej MobilEkspert.

Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć pewność, że kupują samochód w znanym sobie stanie technicznym, nawet w momencie, gdy sami z motoryzacją czy mechaniką nie mają wiele wspólnego. Usługa jest również na tyle tanie, że opłaca się z niej skorzystać, jeżeli interesuje nas pojazd oddalony od nas na tyle, że jego samodzielne oględziny to strata wielu godzin oraz spore koszty paliwa, obiadu czy kawy na stacji.

Coraz większa ilość Polaków korzysta z podobnych usług – dołącz do nich i bądź pewny, że nie dałeś się oszukać!

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.