15 lipca 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Dekoder VIN. Czemu sprawdzenie numeru VIN jest konieczne przed zakupem samochodu używanego?

3 min read

Wiele osób zastanawia się jak sprawdzić numer VIN przed zakupem samochodu. To znakomita informacja – w końcu coraz więcej osób jest świadomych nie tylko tego, jakie ma możliwości przed kupnem samochodu używanego, ale też zdaje sobie sprawę z tego, że ogłoszenia o sprzedaży auta niekoniecznie podają nam prawdziwe informacje. Czym jednak jest numer VIN, o czym może nam powiedzieć i jak go sprawdzić?

Czym jest numer VIN?

VIN, czyli Vehicle Identification Number, to numer identyfikacyjny pojazdu, nazywany również numerem podwozia. Jest on unikalny dla każdego pojazdu, dlatego jego dekodowanie może udzielić nam bardzo wielu informacji o danym pojeździe. Jego posiadanie sprawi, że sprawdzenie np. historii pojazdu będzie możliwe i nie będziemy musieli, jako kupujący, samodzielnie i w inny sposób weryfikować informacji przekazywanych nam przez sprzedającego.

Jak zdobyć numer VIN?

Obecnie numer VIN pojawia się czasem nawet w ogłoszeniach o sprzedaży pojazdu – pyta o niego tak wiele osób, że część ze sprzedawców w taki sposób ułatwia sobie życie i oszczędza wielu maili, telefonów czy SMSów. Może to też oznaczać, że sprzedający nie ma nic w tym względzie do ukrycia, chociaż to nie musi być regułą.

Zobacz również   Renault Zoe - wymiana baterii w pilocie dla komfortu i wygody

Zobacz koniecznie! Sprawdzanie VIN za darmo

Sam numer VIN znajduje się również w dowodzie rejestracyjnym danego pojazdu, w kolumnie E. Dodatkowo, znajduje się on na nadwoziu danego pojazdu, najczęściej w przynajmniej kilku miejscach. Wielu producentów umieszcza numer VIN w innym miejscu, nie ma więc jednego i standardowego, chociaż często możemy poszukiwać go na prawych nadkolach czy po lewej stronie podszybia.

Pamiętajmy jednak, że numer VIN powinniśmy poznać przed oględzinami samochodu, który nas interesuje. Wtedy możemy go sprawdzić i zweryfikować treść ogłoszenia – może się okazać, że tak bardzo mija się ono z prawdą, że oględziny nie mają sensu. Jeżeli więc numer VIN nie został podany w ogłoszeniu, warto o niego po prostu poprosić sprzedającego. Jeżeli nie będzie chciał nam go podać, jest to naprawdę podejrzane i naszym zdaniem nie warto nadal interesować się jego ofertą – sprawdzanie historii pojazdu, w którym pomoże nam dekoder VIN, to bardzo popularne rozwiązanie, stąd brak na nie zgody jest naprawdę podejrzane.

Zobacz również   Audi Q3 - Wymiana wkładu lusterka

O czym możemy dowiedzieć się, sprawdzać numer VIN?

Wypadki, kolizje i uszkodzenia – często informuje się nas, że samochodów był bezwypadkowy, jednak ciężko to zweryfikować. Pomoże nam w tym jednak sprawdzenie numeru VIN. Jeżeli samochód brał udział w zdarzeniu drogowym, często nawet w innym kraju, to sprawdzając numer VIN, uzyskamy o tym informację.
Kradzież samochodu – jeżeli samochód został skradziony, również będziemy o tym poinformowani, jeżeli zdecydujemy się na sprawdzenie numeru VIN pojazdu.
Wyposażenie fabryczne – po numerze VIN jesteśmy również w stanie określić, jakie wyposażenie fabryczne posiadał dany model pojazdu. Jeżeli czegoś brakuje, niech to wzbudzi nasze wątpliwości, możemy również weryfikować oryginalność części, które na wyposażeniu powinny się znajdować.
Cofanie licznika i ilość przejechanych kilometrów – pamiętajmy, że cofanie licznika to plaga, zwłaszcza w przypadku samochodów sprowadzanych. Jeżeli chcemy upewnić się, że dany pojazd nie miał cofanego licznika, dekodujmy jego numer VIN – wtedy możemy otrzymać informacje o nawet kilku ostatnich wartościach ilości przejechanych kilometrów, które zostały zarejestrowane.

Zobacz również   Mercedes-Benz Klasa S - Wymiana kostki stacyjki dla komfortu i bezpieczeństwa

Jak i gdzie sprawdzić numer VIN?

Sprawdzenie numeru VIN możliwe jest dzięki firmie Motocontroler oraz ich nowej usłudze. Nie czekaj, wejdź na ich stronę oraz zapoznaj się z dodatkowymi informacjami o ofercie, oraz o cenniku.

Sprawdzenie numeru VIN powinno być obecnie koniecznością – to gwarancja sprawdzenia i weryfikacji przynajmniej podstawowych informacji o danym samochodzie. Jeżeli jednak chcesz wiedzieć więcej, w tym zweryfikować stan techniczny danego pojazdu, nie czekaj i zapoznaj się z pozostałą ofertą Motocontrolerasprawdzają oni używane samochody dla swoich klientów na terenie całej Polski w naprawdę atrakcyjnych cenach!

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.