16 lipca 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Rejestracja samochodu osobowego 2019. Dokumenty i opłaty

2 min read

Rejestracja pojazdu nie jest skomplikowana sama w sobie. Nieco gorzej jest w niektórych miastach z dostanie się do Wydziału Komunikacji gdzie są bardzo długie kolejki, a rejestracja przez Internet nie działa jak należy.

Rejestrowanie pojazdu wymaga od nas posiadania wszystkich dokumentów, które mają potwierdzać, że w legalny sposób został przez nas nabyty. To warunek najważniejszy i jeśli go nie spełnimy to samochodu nie uda nam się zarejestrować. Jeśli samochód nie został kupiony od firmy i nie mamy na to faktury to trzeba będzie zapłacić 2% podatku od jego wartości. Możliwe, że będzie konieczna też wpłata za akcyzę, ale to zależne będzie od tego czy samochód jest zarejestrowany w kraju czy sprowadzony zza granicy. Po zakupie samochodu mamy czternaście dni na jego rejestracje. Liczy się to od daty, która znajduje się na umowie kupna-sprzedaży.

Zobacz również   Program diagnostyczny SDPROG — do czego służy?


Jakie dokumenty musimy dostarczyć?

Do zarejestrowania pojazdu konieczne będzie posiadanie oryginalne umowy kupna- sprzedaży i dowodu rejestracyjnego. Osoba, na którą samochód jest rejestrowany musi posiadać dowód osobisty albo inny dokument. Samochód musi posiadać ważne badanie techniczne oraz musi mieć kartę pojazdu. Przychodząc do urzędu zabieramy stare tablice rejestracyjne, które zostaną wymienione albo na tymczasowe albo na nowe. Jeśli decydujemy się na kupno wjazdu, który w Polsce nie był jeszcze rejestrowany to trzeba się często liczyć z zapłaceniem akcyzy aczkolwiek nie wszystkie pojazdy taki obowiązek mają. Jeśli posiadamy samochód, który ma silnik o pojemności do 2000 ccm to akcyza będzie wynosiła 3,1%. W przypadku samochód z większymi silnikami, czyli powyżej 2000 ccm akcyza wynosi już 18,6%. Samochody dostawcze nie muszą płacić akcyzy, dlatego można w ten sposób uniknąć płacenia dodatkowych kosztów. Rejestracja takiego pojazdu wymaga potwierdzenia o wyrejestrowaniu do z kraju, w którym został kupiony, trzeba dołączyć opłacaną akcyzę, wypełnić wniosek o rejestracje i oczywiście przynieść dowód tożsamości.

Zobacz również   Chrysler Sebring - Wymiana sprzęgła: Poradnik dla właścicieli

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.