Na czym polega mycie detailingowe?
3 min readWbrew pozorom mycie samochodu nie jest rzeczą prostą i szybką. Popularne myjki bezdotykowe spełniają jedynie funkcję zmywania wierzchniego brudu, co na dłuższą metę może być dla lakieru wręcz krzywdzące. Najlepszym sposobem na zadbanie o nasza samochód będzie porządne mycie ręczne, które zakończymy nałożeniem na karoserię odpowiedniego preparatu zabezpieczającego jego powierzchnię. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji, zaczynając od powłok ceramicznych, wosków, politur i kończąc na quick detailer’ach. Te ostatnie przeznaczone są dla osób, które owszem, lubią mieć czyste auto, ale lubią też nie poświęcać na jego pielęgnację zbyt wiele czasu. Warto przyjrzeć się temu bliżej.
Jak powinna wyglądać prawidłowe mycie samochodu?
Dokładne mycie auta, a więc mycie detailingowe, powinno się rozpocząć od spłukania z auta wierzchniej warstwy brudu. Warto skorzystać z myjki ciśnieniowej. Po spłukaniu samochodu zajmujemy się czyszczeniem felg – do tych bardziej zabrudzonych należy użyć preparatów na bazie kwasu. Dlaczego warto zająć się felgami na samym początku? Ponieważ podczas ich mycia na błotniki dostaje się dużo zanieczyszczeń, które usuniemy podczas dalszych etapów czyszczenia karoserii. Kolejnym etapem jest nałożenie piany aktywnej na cały lakier. Nie zostawiamy jej jednak na lakierze dłużej niż około pięciu minut, ponieważ grozi to jej zaschnięciem i zdecydowaniem trudniejszym zmywaniem. Po spłukaniu piany zabieramy się za mycie zasadnicze. Nie wolno jednak robić tego przy pomocy gąbki! Gąbka może magazynować drobinki piasku, które zarysują lakier. Do mycia używamy specjalnej rękawicy z mikrofibry i dwóch kubłów wody – z wodą czystą i z wodą z szamponem. Przed każdym zanurzeniem rękawicy w szamponie, najpierw płuczemy ją w kuble zimnej wody. Po dokładnym wymyciu karoserii spłukujemy piankę i suszymy jej powierzchnię za pomocą dużego ręcznika z mikrofibry. Nie polerujemy jednak powierzchni, a jedynie nakładami ręcznik na lakier ściągając z niego nadmiar wody, w żadnym razie nie dociskając ręcznika. Na zupełnie suchy lakier nakładamy quick detailer, bądź wosk naturalny, który pięknie uzupełni ryski i nabłyszczy powierzchnię, zabezpieczając ją przed złym wpływem kwaśnego deszczu i wszechobecnej twardej wody.
Czym różni się quick detailer od wosku?
Na koniec mycia stosuje się zwykle wosk, czym jest więc quick detailer? To preparat na bazie syntetycznych polimerów, który może być stosowany na lakier zamiast wosku lub pomiędzy woskowaniami, aby przedłużyć ich trwałość. Oba z nich należy stosować w ciepłe dni, ale w miejscach zacienionych, gdyż mocne słońce szybko wysuszy nałożoną warstwę i mocno utrudni jej wtarcie w lakier. Wosk jest zdecydowanie trwalszy, ale jego nakładanie wiąże się z poświęceniem dużej ilości czasu. Jeśli zdecydujemy się na quick detailer, to jego nałożenie zajmie nam naprawdę chwilę. Preparat ten sprzedawany jest w formie atomizera, a jeśli zastosujemy się do instrukcji podanej na opakowaniu, to zyskamy naprawdę świetnie wyglądający lakier w minimalną ilość czasu. Warto to sprawdzić.
Szampon, piana aktywna, wosk – gdzie to wszystko kupić?
Istnieje wiele miejsc, w którym można nabyć kosmetyki samochodowe. Chemia samochodowa od lata sprzedawana jest w wielu supermarketach budowlanych oraz w serwie aukcyjnym Allegro. Niestety preparaty do mycia samochodu oferowane przez właścicieli tych punktów sprzedaży często są wątpliwej jakości. Warto jednak postawić na wysokojakościowe środki aby uniknąć przykrych niespodzianek, takich jak uszkodzenie powierzchni lakierniczej auta. Kosmetyki samochodowe do detalingu nabyć można w specjalistycznych sklepach, takich jak cargeek.pl. Wybierając tego typu sklep możemy liczyć na fachowe doradztwo oraz szeroki wybór asortymentu. Auto detailing wcale nie musi być przeznaczony tylko dla profesjonalistów. W dzisiejszych czasach każda osoba mająca chęci może sobie pozwolić na detailingowe mycie samochodu.