25 czerwca 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Winiety węgierskie: Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem

3 min read

Węgry przyciągają turystów uroczym Balatonem, znakomitym winem czy wyścigami Formuły 1. Nic więc dziwnego, że Polacy tak chętnie wybierają ten kierunek. Jeśli planujesz podróż autem lub motocyklem, koniecznie przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się wszystkiego o węgierskich winietach.

Czy winiety do Węgier są obowiązkowe?

Na Węgrzech obowiązują płatności za jazdę po drogach szybkiego ruchu i autostradach. Możesz wybrać alternatywne trasy, lecz wtedy dotarcie do celu zajmie dużo więcej czasu. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup winiety online. Natomiast tę w tradycyjnej formie otrzymasz na przygranicznych stacjach benzynowych i niektórych parkingach przy autostradach.

Winiety na Węgry są dostępne w opcji 10-, 30-dniowej i rocznej. Dzięki temu możesz wybrać ekonomiczne rozwiązanie i nie przepłacać za podróże. Niezależnie od tego, czy planujesz krótki urlop, czy jesteś zawodowym kierowcą, znajdziesz idealną opcję dla siebie.

Zobacz również   Forscan: skuteczne narzędzie do wypalania dpf

Winiety w różnych wariantach kupisz na stronie https://ewinietki.pl/winiety/wegry. Zapoznaj się z ofertą, a następnie wybierz odpowiednią opcję dla siebie. Ponadto wypełnij formularz, w którym wpiszesz numer rejestracyjny pojazdu, kraj rejestracji, a także datę rozpoczęcia ważności winiety.

Winiety na Węgry – różne rodzaje

Węgrzy wprowadzili zróżnicowany system opłat drogowych, dlatego musisz zachować uwagę przy wyborze winiety. Sprawdź, które rozwiązanie dotyczy Twojego pojazdu i wybierz jedną z dostępnych opcji:

  • Kategoria D1 – przeznaczona dla kierowców samochodów osobowych o masie całkowitej, która nie przekracza 3,5 tony; 
  • Kategoria D2 – dotyczy busów i kamperów do 3,5 tony, które mieszczą więcej niż 7 osób;
  • Kategoria D1M – kategoria dla motocyklistów;
  • Kategoria U – dotyczy przyczep.

Pamiętaj, że sklep Ewinietki.pl przyjmuje zamówienia w godzinach 8:00 – 22:00. Maksymalny czas ich realizacji wynosi 2 godziny, lecz najczęściej cały proces nie zajmuje więcej niż 20 minut. Dokonasz zakupu za pomocą karty płatniczej, systemu Blik lub jednej z wielu innych metod. Dzięki temu nie musisz już szukać stacji benzynowej i naklejać winiety na szybę. 

Zobacz również   Wymiana opon na letnie

Planuj podróż z głową

Węgrzy stosują precyzyjny system kontroli przez internet. Weryfikacja pojazdów jest skuteczna, więc żaden rozsądny kierowca nie powinien jeździć bez ważnej winiety. W przeciwnym razie system nakłada karę finansową w wysokości do 15000 forintów (ok. 160 zł).

Najlepiej kupić winiety autostradowe przed wjazdem na terytorium państwa. Przy zakupie internetowym otrzymasz potwierdzenie drogą mailową, więc wybierasz bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie. Jeśli cenisz wygodę i chcesz rozsądnie zaplanować podróż, ta propozycja jest dla Ciebie.


Przed zakupem upewnij się, że wybierasz odpowiednią kategorię pojazdu i sprawdź, czy formularz jest poprawnie wypełniony. Pamiętaj, że poprawki nie są możliwe, gdyż zakupiona winieta podlega rejestracji w węgierskiej bazie danych. Jazda z dokumentem wystawionym na błędny numer naraża Cię na kary finansowe.

Zobacz również   Kia ceed 1.6 crdi: skuteczne metody zapobiegania wypalaniu dpf

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.