5 maja 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Komis a skup samochodów – podobieństwa i różnice

4 min read
Sprzedaż auta w auto-skup24.pl

Zarówno komis jak i skup samochodowy to dwie nazwy nierozerwalnie połączone ze sprzedażą i kupnem auta. Mimo, że są one często uważane za równoznaczne oznaczają zupełnie inne rodzaje firm, co może prowadzić do nieporozumień i błędów. Co prawda komisy skupy mają ze sobą wiele wspólnego, jednak równie wiele je dzieli. Jakie są to podobieństwa i różnice dowiesz się czytając poniższy tekst.

Sprzedaż auta w auto-skup24.pl

Sposób działania

Jak tłumaczy Pan Bartosz, właściciel skupu auto-skup24.pl, skup samochodowy to rodzaj firmy zajmujący się skupowaniem aut na własność a następnie ich jak najszybsza i najbardziej opłacalna sprzedażą. Skupy zajmują się zarówno sprzedażą sprawnych pojazdów jak i części samochodowych pozyskanych z aut uszkodzonych.

Jeśli chodzi o komis, to sprawa wygląda zupełnie inaczej, bowiem firmy te nie zajmują się kupowaniem samochodów a jedynie pośredniczą w sprzedaży. W profesjonalnych komisach nie ma zatem mowy o sprzedaży auta uszkodzonego lub mocno zniszczonego, co często zdarza się w skupach.

Czas transakcji i wycena auta

W skupie sprzedamy każde auto, jednak musimy zdawać sobie sprawę, że wycena pojazdu może być czasochłonna i składa się zazwyczaj z dwóch etapów. Jest to wycena wstępna oraz końcowa. Czas ten nie przekracza jednak kilku godzin i w głównej mierze zależy od tego jak daleko od siebie oddalone są nasze miejsce zamieszkania i siedziba skupu. W praktyce wygląda to tak, że auto zostaje wycenione wstępnie podczas rozmowy zgłaszającej chęć sprzedaży a następnie cena ta zostaje zweryfikowana podczas oględzin pojazdu. Często zdarza się, że cała sprzedaż zostaje sfinalizowana w przeciągu jednego dnia a zbywca dostaje pieniądze do ręki.

Zobacz również   Gdzie znaleźć czujnik położenia wału korbowego?

Chcesz dowiedzieć się więcej o skupach aut? Przeczytaj artykuł Dlaczego warto skorzystać ze skupu aut?

Z kolei transakcja odbywająca się w komisie może trwać znacznie dłużej i zależy od tego, jak szybko znajdzie się kupiec na nasze auto. Dodatkowo należy liczyć się z tym, że kwota sprzedaży może być mniejsza od oczekiwanej z uwagi na obniżki wprowadzane przez komis w celu zwiększenia zainteresowania pojazdem.

Prowizje i wypłata należności

W przypadku skupów samochodowych zazwyczaj nie istnieje termin prowizji a pojazd udaje się często sprzedać po cenie rynkowej. Oczywiście wszystko zależy od stanu technicznego auta i cennika obowiązującego w danym skupie.

Z kolei komisy samochodowe zarabiają właśnie na prowizji, dlatego nie uda nam się uzyskać ceny rynkowej za nasze auto. Prowizja ta będzie tym większa, im nowszy i droższy model auta chcemy sprzedaż. Kwota ta może wtedy osiągnąć nawet kilka tysięcy złotych.

Zobacz również   Przepływomierz powietrza w samochodzie – rola, objawy awarii, czyszczenie i naprawa

Co z autem?

Skupy samochodowe, które po prostu odkupują od nas pojazd mogą z nim zrobić wszystko na co mają ochotę. W praktyce oznacza to, że samochód może być sprzedany w całości lub rozebrany na części do dalszej odsprzedaży takie jak silnik, zderzaki, fotele samochodowe a nawet lusterka. Jest to co prawda pracochłonne ale firmy wyspecjalizowane w tego typu rozbiórkach dobrze wiedzą, które części warto pozyskać by odpowiednio zarobić. Delikatnie uszkodzone auto może zostać przekazane do naprawy a następnie sprzedane o ile będzie to dla skupu opłacalne.

Z kolei komisy samochodowe nie angażują się raczej w naprawę auta ani w żaden sposób nie ingerują w jego stan faktyczny. Oczywiście po uprzednim umówieniu się pracownicy komisu mogą wyczyścić i odkurzyć nasz pojazd, jednak żadna tego typu firma nie zajmuje się skupowaniem i naprawą mocno zużytych pojazdów a tym bardziej nie pozyskuje części samochodowych na dalszą sprzedaż.

Zobacz również   Przewodnik dla kierowców - jak wyszukać części po VIN?

Mężczyzna sprzedający auto w auto-skup24.pl

A co ze sprzedażą hurtową pojazdów?

W przypadku, gdy jesteśmy właścicielami firmy i chcemy równocześnie sprzedać kilka aut najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do skupu. Gwarantuje on stosunkowo szybką transakcję oraz błyskawiczną wpłatę pieniędzy. Dodatkowo możemy tam sprzedać nawet mocno już zużyte auta. W przypadku komisów same formalności mogą zająć nawet kilka a nawet kilkanaście dni co dla wielu przedsiębiorców jest zbyt długim czasem oczekiwania.

Podsumowując wszystkie różnice i podobieństwa obu firm można śmiało stwierdzić, że skupy są zdecydowanie atrakcyjniejszą formą sprzedaży auta. Wybierając transakcję ze skupem możemy liczyć na szybszą wypłatę należności, szybką i darmowa wycenę oraz możliwość sprzedaży nawet mocno zużytego pojazdu. Decydując się na sprzedaż w komisie nie mamy gwarancji kiedy i czy w ogóle dojdzie do sfinalizowania całej transakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.