15 lipca 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Najskuteczniejszy sposób śledzenia pojazdów

2 min read

GPS (Global positioning system) tracking map on device screen.

Monitoring GPS jest dzisiaj najskuteczniejszym sposobem śledzenia pojazdów, osób i zwierząt. Oparty jest bowiem na sygnale odbieranym i przekazywanym przez satelity. Pozwala to na bieżące śledzenie obiektu i odczytywanie jego trasy na przykład przy pomocy aplikacji zamontowanej na smartfonie.

Warto pamiętać, że monitoring GPS jest stosowany nie tylko do śledzenia pojazdów poruszających się po lądzie. Używany jest również z dużym powodzeniem do lokalizacji samolotów, czy też statków i jachtów. Można go użyć do odnajdywania osób (na przykład chorych na alzheimera), czy też śledzenia wędrówek zwierząt. Ma zatem zastosowanie w przemyśle, usługach, handlu, transporcie i nauce.

Mimo użycia zaawansowanych technologii, zasada, na jakiej opiera się monitoring GPS jest prosta. Bazuje ona na lokalizatorze GPS, zamontowanym na przykład w aucie. Lokalizator samochodu wysyła sygnał, który odbierany jest przez satelitę i przekazywany do aplikacji na komputerze. W połączeniu z systemem map pozwala to na bieżące śledzenie auta na ekranie laptopa, tabletu lub smartfona.

Zobacz również   Porsche Panamera naprawa zamka: Jak skutecznie rozwiązać ten problem

System w służbie firm

Monitoring GPS bardzo dobrze się sprawdza w przypadku firm transportowych, przewozowych, taksówkowych oraz wszystkich tych, które posiadają flotę pojazdów używanych przez pracowników, lub klientów. Istnieją specjalistyczne firmy usługowe, które oferują przedsiębiorstwom obserwowanie wielu pojazdów jednocześnie. Umożliwiają one ich właścicielom monitorowanie przy pomocy tabletu bądź smartfona  sytuacji w firmowej flocie, w dowolnym momencie sprawdzanie lokalizacji wybranego pojazdu na mapie, monitorowanie  danych dotyczące na przykład jego prędkości czy też czasu postojów kierowcy. To wszystko ułatwia zoptymalizowanie wydatków firmy, związanych na przykład ze zużyciem paliwa.

Monitoring GPS czy monitoring radiowy?

Monitoring GPS pomocny jest również w zlokalizowaniu pojazdu w przypadku jego kradzieży. Niestety bywa zawodny. Jego skuteczność kończy się tam, gdzie sygnał GPS nie dociera, na przykład do stalowego kontenera, w którym ukryte jest auto. W takim przypadku skuteczniejszy jest monitoring radiowy. Fale radiowe, emitowane przez nadajnik radiowy potrzebują bowiem jedynie mikroszczelin, aby mogły się wydostać i dotrzeć do odbiornika. Problem w tym, że ten system uruchamiany jest dopiero po kradzieży pojazdu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie obu systemów monitoringów.

Zobacz również   Chiptuning łatwy przyrost mocy czy psucie silnika?

Gannet – najskuteczniejszy sposób na śledzenie samochodu.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.