15 lipca 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Chiptuning łatwy przyrost mocy czy psucie silnika?

2 min read

Wielu kierowców chciałoby mieć więcej mocy w swoim samochodzie, dlatego zastanawiają się nad specjalnym chipem. Jest to rozwiązanie bezpieczne pod warunkiem, że nie robimy tego na własną rękę i zgłaszamy się do wyspecjalizowanej firmy.

Wtedy wszystko jest sprawdzane bardzo dokładnie i dopiero wtedy podejmuje się decyzje o zwiększeniu mocy silnika. Sprawdza się, w jakiej kondycji jest silnik, bo jeśli ma przejechane setki tysięcy kilometrów to jakiekolwiek zmiany mogą być dla silnika zabójcze. Opinie na temat tuningu elektronicznego są bardzo różne, dlatego że wiele osób nie za bardzo się na tym zna. Kupując chip za trzydzieści złotych nie ma się, co spodziewać super efektów. Można tylko zaszkodzić swojemu silnikowi. Firma, która się tym zajmuje posiada hamownie, czyli miejsce gdzie przed zmianami sprawdza się parametry silnika i po zmianach sprawdza się jak to zadziałało i jakie przyniosło efekty.

Zobacz również   Mini Roadster - Wymiana baterii w pilocie


Chiptuning czy na pewno działa?

Musimy wiedzieć o tym, że każdy producent w silniku, jaki wyprodukował daje nam mały zapas mocy, który my właśnie dzięki zmianą możemy wykorzystać. Te dwadzieścia do trzydziestu procent mocy można w bezpieczny sposób wykrzesać z silnika. Jeśli chcemy wice to zaczynają się komplikacje. Tutaj nie chodzi tylko o to, że silnik nagle nam wysiądzie, bo pęknie korbowód albo zetrą się panewki. Tutaj chodzi o to, że przyrost mocy oznacza przyrost momentu obrotowego, a co za tym idzie przenoszenie tego momentu na skrzynie czy półosie wymaga większej siły. Skrzynia biegów może tego nie wytrzymać, a półosie wraz z przegubami mogą bardzo szybko się ukrócić. Do tego pamiętać należy o tym, że jeśli samochód szybciej przyspiesza i szybciej jeździ to standardowe hamulce mogą tutaj nie wystarczyć i to również trzeba będzie zmienić. Tak naprawdę chip to dopiero początek drogi, dlatego trzeba uważać na to, co się robi i u kogo. Chcemy efektów, ale nigdy nie robimy tego kosztem naszego samochodu, bo to będzie nas bardzo dużo kosztowało. Nie chcemy dodatkowych kosztów tylko przyjemność z jazdy.

Zobacz również   Volvo XC60 - Wymiana Wybieraka dla Lepszej Kontroli na Drodze

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.