16 lipca 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Wyprzedzanie z prawej strony. Kiedy jest dozwolone?

2 min read

W Polsce wyprzedzanie prawą stroną nie jest typowym i często spotykanym manewrem, dlatego nie wszyscy wiedzą czy można tak robić, a jeśli tak to, w jakich okolicznościach. Najczęściej wyprzedzamy z lewej strony, bo tak jest dla wszystkich bezpieczniej.

Na pewno bez problemów można będzie wyprzedzać inne pojazdy, jeśli jedziemy po drodze jednokierunkowej i mają wyznaczonych kilka pasów. Musimy pamiętać o tym, że niektóre drogi są trochę szersze, ale nie mają pasów. Kierowcy sami umowie je sobie wyznaczają jedni trzymają się bardziej środka, a inni prawej strony, ale w takim przypadku nigdy nie można wyprzedzać, bo nie jest to dozwolone. Jeśli są, chociaż dwa pasy w jedną stronę to kierowa może z prawej strony drugiego kierowca wyprzedzić i na to pozwala mu obowiązuje w Polsce prawo. Jeśli ktoś zastanawiał się nad tym czy można wyprzedzać z prawem stronny na drodze ekspresowej albo autostradzie to tak można to robić, ale z zachowaniem bezpieczeństwa. Natomiast nie można wyprzedzać pasem awaryjnym, co często można zaobserwować na filmach z Internecie. Nie ma też znaczenia czy droga jest w obszarze zabudowanym czy jesteśmy już poza nim, bo przepisy wszędzie obowiązują.

Zobacz również   Hybrydowe samochody - najnowsze marki i modele, które zmieniają grę!


Czy można z prawej strony wyprzedzać na jezdni dwukierunkowej?

Okazuje się, że też można to robić, ale jest tutaj wiele obostrzeń i trzeba o tym wszystkim wiedzieć żeby w razie jakiegokolwiek zdarzenia nie narobić sobie problemów. Jeśli jest to obszar zabudowany do jezdnia dwukierunkowa musi mieć, co najmniej dwa wyznaczone pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku. Jeśli jesteśmy poza obszarem zabudowanym to taka jezdnia musi mieć minimum trzy pasy wyznaczone do jazdy w tym samym kierunku. Nigdy nie wyprzedzamy na dojeździe do wierzchołka wzniesienia, albo nie wyprzedzamy na zakrętach ze znakami ostrzegawczy mi. Nie można rowie wyprzedzać na skrzyżowaniach czy że jest to ruch okrężny. Trzeba się pilnować ustalonych zasad, a wtedy jazda po polskich drogach stanie się o wiele bardziej bezpieczna niż ma to miejsce teraz.

Zobacz również   Škoda Karoq: Wymiana baterii w pilocie – prosty sposób na utrzymanie sprawności zdalnego sterowania

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.