13 lipca 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Prawo jazdy. Jak długo trzeba czekać na odbiór dokumentu?

2 min read

Prawo jazdy to wymarzony dokument wielu osób. Dzisiaj prawo jazdy mają już młode osoby i nie jest to nic wyjątkowego, ale dawniej, kiedy samochodów nie było zbyt wiele również prawo jazdy było rzadkością.

Jeśli egzamin poszedł nam pomyśli to trzeba będzie czekać od tygodnia do trzech tygodni na wydanie dokumenty. Trochę to trwa, ponieważ ośrodek ruchu drogowego wysyła do starostwa informacje o zdaniu egzaminu. Teraz urząd wysyła zamówienie na dokument do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Tam następuje drukowanie i w starostwie dokument jest do odbioru. Na stronie internetowej można śledzić gdzie znajduje się nasz dokument i mniej więcej będzie można określić ile czasu zajmie jego wydanie. Jeśli znajdziemy na stronie informacje, że dokumenty jest do odbioru to można się po niego zgłosić. Sprawa może się przedłużyć, jeśli zaszły jakieś problemy z danymi i jest coś źle wpisane. Zdarzają się takie sytuacja i wtedy wszystko jest na nowo sprawdzane.

Zobacz również   Silniki Diesla: Co Przynosi Przyszłość dla Tego Napędu?


Prawo jazdy od 16 lat?

Mając ukończone szesnaście lat można się starać o wydanie prawa jazdy kategorii B1. To pozwala na prowadzenie małego samochodu, który rozpędza się do stu kilometrów na godzinę. Może to być zwykły samochód odpowiednio zmodyfikowany albo specjalny pojazd. Masa takiego pojazdu bez obciążenia nie może być większa jak 400 kilogramów. Z osobami na pokładzione nie może być więcej jak 550 kilogramów. Moc takiego samochodu to nie więcej niż 15kW. Idealnie nadają się do rozpoczęcia przygody z samochodami mikrosamochód, który jeździ wolno, ale to już jest zawsze samochód. Otrzymanie takiego prawa jazdy oznacza przeniesienie orzeczenia od lekarza o braku przeciskań do kierowania pojazdów. Potrzebna jest fotografia, którą zanosimy do starostwa powiatowego lub do urzędu miasta. Oczywiście osoby niepełnoletnie muszą mieć pisemną zgodę od swoich rodziców. Kurs kosztuje w granicach 1400 złotych, ale wszystko tak naprawdę jest zależne od miasta i regionu, w którym mieszkamy. Może to być mniej i wynieść 1000 złotych.

Zobacz również   Mitsubishi Colt - Wymiana przegubu: Jak zadbać o swoje auto

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.