19 marca 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Efektywność paliwowa opon – czym jest i dlaczego ma tak duże znaczenie?

4 min read

Jaką rolę mają opony w zachowywaniu odpowiedniej efektywności paliwowej pojazdu

To, ile dany pojazd pali, zależy przede wszystkim od tego, jaką moc musi wygenerować, aby przejechać określoną ilość kilometrów. Możemy więc mówić tu o masie pojazdu, jego aerodynamice i wielu innych aspektach, które nie są do końca związane z oponami – choć rozgraniczanie tych czynników jest błędem. To właśnie te części są kluczowe w przypadku ekonomicznej i ekologicznej jazdy. Dlaczego ogumienie jest aż tak ważne, kiedy mówimy o chęci zachowania wysokiej efektywności paliwowej? Przeanalizujemy to krok po kroku na przykładzie modelu Continental EcoContact 6, który jest dostępny na stronie https://www.sklepopon.com/model-opony/continental-ecocontact-6.

Kontakt z podłożem jest kluczowy dla sił wpływających na oponę. Fizyka jest nieubłagana. Opony zostały tak zaprojektowane, by stanowiły skuteczne wsparcie dla przekształcenia generowanej w silniku mocy na możliwość jazdy. Im lepiej zaprojektowany będzie bieżnik opony, tj. im skuteczniej będzie radził sobie z oporami toczenia, a jednocześnie pozwalał na przekładanie pędu na szosę, tym mniej energii zużyje. Opony EcoContact 6 wyróżniają się konstrukcją bieżnika, która sprzyja zachowaniu niskich oporów toczenia. Jest to rezultatem zastosowania kilku interesujących rozwiązań. Największe znaczenie ma oczywiście bieżnik, zanim jednak do niego przejdziemy, skupmy się na bardziej podstawowej kwestii.

Zobacz również   Wymiana przegubu w Volkswagen Touareg: Jak poradzić sobie z tym zadaniem?

Mieszanka gumowa Green Chili 2.0 została stworzona z myślą o tym, aby ogumienie nie odkształcało się podczas jazdy, a generowane przez nie opory toczenia utrzymywały się na skrajnie niskim poziomie. Opona wykorzystuje bieżnik asymetryczny, który wspierany jest przez różną ilość rowków odprowadzających wodę, w zależności od rozmiaru ogumienia. Rozkład lameli został tak zaprojektowany, aby opona doskonale rozkładała masę pojazdu, równomiernie się zużywała, a jej przyczepność utrzymywała się na najwyższym poziomie.

Sam opór toczenia może stanowić aż 30% zużycia paliwa w samochodzie. Jeśli mowa o skrajnie złych parametrach ogumienia – zazwyczaj ta wartość jest znacznie niższa. Dlatego, jeśli szukasz sposobu na to, by ograniczyć spalanie, zdecydowanie celuj w ogumienie o niskich oporach toczenia. Dla efektywności paliwowej opon znaczenie ma także masa ogumienia, jego kształt, a także stan zużycia. Pamiętajmy o tym, że jedynie opony o odpowiednio zachowanym bieżniku – tj. powyżej 4 milimetrów od krytycznej linii zużycia, a także dobrze napompowane – utrzymujące odpowiedni, wskazany przez producenta poziom ciśnienia, będą pozwalały na ekologiczną i ekonomiczną eksploatację.

Zobacz również   Suzuki Vitara - wymiana sprzęgła: wszystko, co musisz wiedzieć

Redukcja zużycia paliwa w samochodzie – oto dlaczego jest kluczowa

Jeśli chodzi o emisje szkodliwych substancji do atmosfery, to właśnie sektor transportowy uznawany jest największego sprawcę złej kondycji i jakości powietrza. Ograniczenie zużycia paliwa jest konieczne, aby nie doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Sprawie przygląda się na bieżąco Unia Europejska, a także inne ważne instytucje międzynarodowe. Dlatego w naszym kraju korzystamy z etykiet, które zostały wprowadzone w 2012 roku. 

Pierwszym parametrem, który możemy na nich znaleźć (oznaczonym za pomocą dystrybutora paliwa i opony), jest właśnie współczynnik oporów toczenia. Klasa „A” to opony, które wykazują się najlepszą ekologią jazdy. Natomiast modele „F” i „G” lepiej omijać szerokim łukiem. Klasę energetyczną opony ustala się na podstawie testów, w których mierzy się zależność pomiędzy wagą ładunku i naciskiem, który jest przez nią generowany, a oporami toczenia badanej opony. W przeglądzie całej UE procedura wygląda mniej więcej tak samo, dlatego zawarta na etykiecie wartość jest bardzo wymierną informacją, na którą warto zwrócić uwagę.

Zobacz również   Mitsubishi Eclipse Cross - Wymiana oleju w skrzyni dla długotrwałej wydajności

Okres gwarancji jest równie ważny dla ekologii jazdy

Efektywność paliwowa opon to pierwszy krok do poprawy ekologii jazdy. By jednak maksymalnie skorzystać z możliwości, jakie dają, konieczne jest użytkowanie ich przez długi czas. Sama produkcja opony zużywa niezbyt ekologiczne zasoby. Dlatego im mniej opon na rynku, tym lepiej dla naszej planety. Warto więc nabywać modele dostosowane do długiej jazdy. Tak jak ma to miejsce w przypadku modeli marki Continental. Producent zapewnia, że mogą być one eksploatowane nawet przez 7 lat – tyle wynosi jego gwarancja. 

Ekologiczne opony to także często ogumienie all-season. Fani rozwiązań letnich i zimowych mogą oczywiście się z tym nie zgadzać – często mając ku temu solidne powody – np. skuteczniejsze w swoich warunkach oraz ekologiczne opony sezonowe. Jednak opony all-season, jeśli charakteryzują się wystarczająco dobrymi parametrami, pozwalającymi na komfortową i bezpieczną jazdę latami. Mogą być zatem sprzyjającym naszej planecie wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.