16 lipca 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Kamery termowizyjne – czym są i jak działają?

3 min read

Kamery termowizyjne zyskują coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego – wykorzystywane są w systemach bezpieczeństwa, monitoringu dużych terenów czy miejsc o słabej (lub żadnej) widoczności, a także w lasach czy nawet puszczach. Od niedawna są one wykorzystywane nie tylko w przemyśle czy usługach transportowych, ale także do pilnowania domów, mieszkań i innych prywatnych posesji. Sprawdź, czym są kamery termowizyjne i jakie jest ich działanie.

Kilka słów o kamerze termowizyjnej

Na początku musimy wyjaśnić czym tak naprawdę jest sławna kamera termowizyjna, którą bardzo często widzimy w różnych filmach szpiegowskich i kinie akcji. Jest to urządzenie, które generuje dokładny obraz danego terenu w oparciu o zarejestrowaną różnicę temperatur. Aby ją określić wykorzystuje ono promieniowanie podczerwone (czyli tak zwaną podczerwień) w wybranym zakresie fal elektromagnetycznych detektora podczerwieni, który jest zainstalowany właśnie w kamerze termowizyjnej. Profesjonalna kamera dokonuje dokładnych i szczegółowych pomiarów do zobrazowania promieniowania podczerwonego, które zostało zarejestrowane na danym obiekcie. Co jeszcze potrafi „dostrzec” oprócz emisyjności wskazanego obiektu? Między innymi temperaturę otoczenia, przybliżoną odległość między obiektem a kamerą, wilgotność danej przestrzeni, a nawet temperaturę atmosfery.

Zobacz również   Polacy chcą więcej kontroli trzeźwości na drogach – badanie AlcoSense

 

Jak one działają?

Działanie kamery termowizyjnej nie jest proste, dlatego jej działanie warto omówić szczegółowo. Najważniejszą kwestią, którą należy poruszyć przy omawianiu działaniu kamery termowizyjnej jest fakt, że działa ona dzięki podczerwieni. Właśnie dzięki temu potrafi ona wychwycić każdy obiekt lub ciało, którego temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego i cech powierzchni. Brzmi skomplikowanie? Absolutnie nie jest. Promieniowanie oparte na temperaturze wytwarzane jest przez każdego człowieka czy zwierzę, dlatego bez problemu zarówno człowiek, jak i zwierzę mogą być uchwycone przez kamerę termowizyjną. Tak zarejestrowane promieniowane podczerwone przechodzi przez soczewkę i przekazuje dane do detektora. Działanie tego urządzenia bardzo przypomina działanie aparatu analogowego. Jest jednak różnica – w przypadku aparatu promieniowanie skupia się na kliszy, a nie na detektorze. Czy to wszystko? Oczywiście, że nie. Profesjonalne kamery termowizyjne posiadają układ, który dokładnie przeszukuje cały obraz w poszukiwaniu najmniejszej nieprawidłowości. Jeżeli zauważy on jakiekolwiek zmiany w intensywności promieniowania podczerwonego danego obiektu, to od razu przekazuje informacje, które widoczne są na wyświetlaczu. Dzięki temu rozwiązaniu każdy nieproszony gość czy złodziej zostanie uchwycony na urządzeniu, nawet w nocy.

Zobacz również   Elite 3 – nowy alkomat półprzewodnikowy od AlcoSense

 

Kamery termowizyjne są coraz częściej wykorzystywane do skutecznej ochrony domów, budynków oraz różnych posiadłości. Dzięki swoim funkcjom zdają swój egzamin nawet w największych ciemnościach, a przy tym są bardzo dokładne. Warto jednak pamiętać, aby zakupić kamerę termowizyjną u sprawdzonego i zweryfikowanego sprzedawcy, ponieważ tylko wówczas będziemy mieli pewność jej wiarygodnego i precyzyjnego działania.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.