wt. Maj 11th, 2021

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Samochód hybrydowy. Zasada działania, rodzaje hybryd, przykłady aut

2 minuty czytany

Samochody hybrydowe są bardzo popularne wśród kierowców, dlatego coraz większa liczba producentów wypuszcza takie modele na rynek. Hybryda to połączenie samochodu z silnikiem spalinowym i silnika lub nawet silników elektrycznych.

Można spotkać takie samochody, które na przód mają napęd silnikiem spalinowym, a opcjonalnie można podłączyć tylne i silniki elektryczne. Zasada jest tutaj taka, że w momencie, kiedy jedziemy do czterdziestu czy siedemdziesięciu kilometrów na godzinę to działają przez pewien czas silniki elektryczne. Prędkość zależna jest do marki i modelu, jaki wybierzemy. Jeśli w samochodzie zabraknie prądu to automatycznie uruchamiają się siniki spalinowe, które będą akumulatory doładowywać. Przy każdym hamowaniu odzyskiwania jest energia, która również ładuje akumulatory. Taka hybryda może zrobić na akumulatorach do kilku kilometrów. Można znaleźć na rynku również takie hybrydy, które mają większe akumulatory ładowane tak samo jak samochody elektryczne. Wtedy nawet trzydzieści kilometrów można będzie na nich przejechać, czyli w mieście takie rozwiązanie będzie bardzo praktyczne. Napad hybrydy jest bardzo zaawansowaną technologiom, dlatego jakiekolwiek naprawy są kosztowne i skomplikowane i trzeba przy zakupie to uwzględnić.


Przykładowe samochody hybrydowe

Wszystko zaczęło się od Toyoty Prius, której modele mają dzisiaj po 300 tysięcy km na liczniku i nadal jeżdżą na tych samych akumulatorach. Toyota ma dzisiaj i samochody terenowe i osobowe z napędem hybrydowym. Poza tym można spotkać modele BMW, AUDI, Forda. Na rynku znajdziemy również Peugeota 508, który posiada napęd na przód z silników spalinowych i na tył z elektrycznych. Samochód na akumulatorach przejdzie około czterech kilometrów. Po tym czasie ładowane są akumulatory. W mieście samochody, które posiadają napęd hybrydowy spisują się naprawdę bardzo dobrze, bo mając duży silnik można mieć niskie spalanie. Na trasie już nie bardzo, bo wtedy jeździmy tylko na silniku spalinowym, dlatego pojawiły się już nawet instalacje gazowe do takich aut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *