21 stycznia 2025

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Czym jest powłoka hydrofobowa, jak działa?

3 min read

Powłoka hydrofobowa na samochód – kolejny marketingowy chwyt, czy może produkt o realnych korzyściach? Przedstawiamy, czym jest powłoka hydrofobowa na lakier, a także jakie może mieć jeszcze inne zastosowania.

Powłoka hydrofobowa – co to jest?

Powłoka hydrofobowa to środek, który zaaplikowany na daną powierzchnię, tworzy niewidzialny film odpychający wodę. Co to oznacza? Powłoka hydrofobowa odpycha cząsteczki wody, dzięki czemu nie tworzą one tafli, lecz pojedyncze punkty (określa się to jako kropelkowanie lub perlenie).

Jednocześnie nałożenie powłoki hydrofobowej nie wpływa na właściwości zabezpieczanej powierzchni – zachowuje ich pełną elastyczność, zapewnia przepuszczalność powietrza.

O powłokach hydrofobowych najczęściej mówi się w odniesieniu do samochodów, i my się dziś na tym skupimy. Warto jednak wspomnieć, że znajdują one zastosowanie również… w domu. Dedykowane środki można zaaplikować na szklaną szybę prysznica, czy nawet na tapicerowane/skórzane kanapy.

Zobacz również   Szybki wynajem samochodu dostawczego

Powłoka hydrofobowa na lakier

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest powłoka hydrofobowa na lakier, przy czym należy wyjaśnić, że najczęściej występuje w postaci powłoki ceramicznej o właściwościach hydrofobowych.

Powłoka hydrofobowa na samochód zmniejsza przywieranie brudu, odpycha kropelki wody (deszcz). W przypadku, gdy auto jest w ruchu, będą one ślizgać się po jego powierzchni, spływać z niej. Natomiast gdy samochód stoi, na karoserii zauważysz pojedyncze krople wody, lakier nie będzie w całości nią pokryty, dzięki czemu szybciej wyschnie. Tutaj trzeba uważać tylko na jedną rzecz – powłoka hydrofobowa częściowo zapobiega powstawaniu tzw. water spotów, ale nie stanowi pełnego zabezpieczenia przed nimi. Czyli, po umyciu samochodu lub po gwałtownej ulewie, dobrze, aby auto nie stało na pełnym słońcu bez wcześniejszego osuszenia go.

Ciekawą kwestią jest jeszcze to, jak długo działa efekt hydrofobowy na lakierze. Musisz wiedzieć, że jeśli hydrofobowość to jedna z właściwości ceramiki na auto, to prawdopodobnie zaniknie ona wcześniej, niż skończy się okres ochrony ceramicznego zabezpieczenia. Jest tak dlatego, że powłoka hydrofobowa tworzy cienką warstwę w górnej części ceramiki i co za tym idzie, w wyniku eksploatacji, ściera się najszybciej. Można ją jednak odświeżyć podczas regularnych przeglądów w studiu auto detailingu. I chociaż nie każdy producent o tym mówi, dzieje się tak w przypadku większości produktów.

Zobacz również   Kupno używanego samochodu - lista, dzięki której unikniesz podstawowych błędów

Powłoka hydrofobowa na szybę

Popularnym i efektownym rozwiązaniem jest powłoka hydrofobowa na szybę, czyli tzw. niewidzialna wycieraczka. I tutaj znowu, w praktyce jest to powłoka ceramiczna z właściwościami hydrofobowymi.

Jej zalety są jednak trochę inne. Zmniejsza przywieranie brudu (łatwiej wyczyścić szyby), ale też lodu i szronu, dzięki czemu skrobanie okien zimą nie jest już tak uciążliwe. Lecz to, co najważniejsze, to brak konieczności używania wycieraczek podczas jazdy w trasie. A czemu podkreślamy, że chodzi o jazdę w trasie? Ponieważ, aby krople wody mogły „uciekać” na bok, konieczne jest osiągnięcie wyższej prędkości, co w mieście rzadko ma miejsce.

Powłoka hydrofobowa na fotele samochodowe

Mało kto wie o tym, że powłoki hydrofobowe można aplikować też na fotele samochodowe, zarówno tapicerowane, jak i skórzane (pamiętasz, jak pisaliśmy, że nie wpływają na elastyczność i pogorszenie przepuszczalności powietrza?).

Zobacz również   Jak sprawdzić ładowanie alternatora miernikiem

I jest to opcja, z której zdecydowanie warto skorzystać, niezależnie od tego, czy posiadasz samochód nowy, czy używany. Dlaczego? Powody są dwa. Po pierwsze, ciecz, która rozlała się na materiale, nie tworzy tafli, lecz kropelkuje, łatwiej ją usunąć. A po drugie, powłoka hydrofobowa na tapicerce spowalnia wnikanie płynu w głąb materiału – co istotne, nie jest wodoodporna. A więc w praktyce, gdy coś rozlejesz, wystarczy szybko zareagować, aby uniknąć powstawania plam.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.