13 lipca 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Co oznacza kontrolka samochód z kluczykiem / kłódką ?

2 min read
Co oznacza kontrolka samochód z kluczykiem kłódką

Co oznacza kontrolka samochód z kluczykiem kłódką

Każdy samochód wyposażony jest w kontrolki, które mają informować nas o awariach. Co oznacza dla nas kontrolka z kluczykiem / kłódką? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Kontrolka: samochód z kluczykiem / z kłódką

Na desce rozdzielczej mogą pojawić się trzy kontrolki z samochodem. Pierwsza to samochód z kluczykiem (do drzwi), druga to kontrolka samochód z kluczem, a trzecia to samochód z kłódką.

Wszystkie można bardzo łatwo pomylić, bo na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, ale prawda jest taka, że auto z kluczem (francuskim) oznacza zupełnie inną awarię niż w przypadku kontrolki z kluczykiem / kłódką. Co w takim razie oznacza kontrolka samochód z kluczykiem? Pojawienie się na desce rozdzielczej kontroli samochód z kluczykiem bądź z kłódką może oznaczać awarię w układzie immobilizera, zwłaszcza gdy samochód nie odpala i pracuje tylko rozrusznik.

Zobacz również   Amerykańskie auta z lat 50. Przepych, odrobina kiczu i wszędobylski luksus

Immobilizer – co to takiego?

Czym dokładnie jest ten immobilizer? Najprościej mówiąc mamy do czynienia z systemem zabezpieczającym samochód przed uruchomieniem w przypadku kradzieży. W praktyce oznacza to, że kontrolka auto z kłódką może świadczyć o blokadzie układu zapłonowego lub komputera sterującego jego pracę.

Najczęściej mamy do czynienia z immobilizerem, który składa się z dwóch części:

  • transpondera (nadajnika), który jest wbudowany w obudowę kluczyka
  • centralki (odbiornika), części ukrytej w samochodzie.

Kontrolka samochód z kluczykiem /kłódką – dlaczego się świeci?

Co oznacza kontrolka samochód z kluczykiem kłódką
Co oznacza kontrolka samochód z kluczykiem kłódką

A więc kontrolka samochód z kluczykiem co oznacza? Prawdę mówiąc nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ przyczyny świecenia kontrolki z kluczykiem mogą być różne.

Najczęściej podaje się, że przyczyną świecenia kontrolki samochód z kluczykiem / kłódką może być rozkodowany kluczy. Aby sprawdzić, czy właśnie to doprowadziło do usterki, należy odpalić samochód kluczykiem zapasowym. Jeżeli odpali, to znak dla nas, że w pierwszym kluczyku awarii uległ transpoder.

Zobacz również   Na czym polega mycie detailingowe?

Na tym jednak nie koniec, ponieważ kontrolka może oznaczać także rozładowany kluczyk. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest wymiana zużytej baterii na nową. Przyczyną świecenia kontrolki może być również awaria odbiornika, czyli usterka centralki, która odczytuje sygnał z nadajnika.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w niektórych modelach samochodów, jak na przykład w Mazdzie 6, pojawia się na czerwono migająca kontrolka samochodu z kluczykiem po wyjęciu kluczyka ze stacyjki. W tym przypadku nie mamy żadnych powodów do zmartwień, ponieważ jest to całkowicie normalna sytuacja i oznacza, że immobilizer działa prawidłowo.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.