13 lipca 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Oświadczenie sprawcy kolizji. Wzór do pobrania (PDF)

2 min read

Kolizja, w odróżnieniu od wypadku, jest niegroźnym zdarzeniem drogowym, w którym doszło do szkód materialnych, ale uczestnicy nie ponieśli uszczerbku na zdrowiu. W takich sytuacjach nie jest konieczna interwencja policji, o ile obie strony zgodzą się z tym, kto zawinił i doprowadził do kolizji. Jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy kolizji?

Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji

Oświadczenie jest niezbędne do załatwienia wszystkich formalności związanych z uzyskaniem odszkodowania z OC sprawcy. Powinno zawierać dane osobowe obu stron, opis i dane samochodów biorących udział w kolizji, dane ewentualnych świadków, a także dokładny i szczegółowy opis sytuacji, z którego jasno wynika, kto był sprawcą.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej powinno także zawierać uproszczony szkic samochodu oraz strzałki z opisem poszczególnych uszkodzeń. To istotny detal, który zapobiega próbom wyłudzenia odszkodowania na uszkodzenia, które były obecne jeszcze przed zdarzeniem drogowym.

Zobacz również   Renault Kangoo - wymiana wybieraka dla płynniejszych zmian biegów

Oświadczenie sprawcy wypadku

 

Oświadczenie sprawcy wypadku

Warto nadmienić, że oświadczenie powypadkowe może zostać spisane zarówno przez sprawcę, jak również osobę poszkodowaną. Należy opisać okoliczności zdarzenia oraz wyraźnie nadmienić, co doprowadziło do kolizji, np. „Sprawca, kierujący pojazdem (opis) nie zastosował się do znaku STOP i nie ustąpił pierwszeństwa pojazdowi (opis) nadjeżdżającemu z lewej strony”. Oświadczenie sprawcy kolizji musi być czytelnie podpisane przez obie strony oraz ewentualnych świadków.

Wzór oświadczenia kolizji

Wielu przesądnych kierowców nie chce kusić losu i nie wozi w swoim aucie gotowego wzoru takiego oświadczenia. Wychodzimy z założenia, że jeździmy bardzo ostrożnie i na pewno nie będziemy go potrzebować. Warto jednak pobrać i wydrukować oświadczenie wzór na wszelki wypadek. To znacznie ułatwi szybkie załatwienie sprawy w razie zdarzenia drogowego. Oczywiście możemy również spisać oświadczenie sprawcy kolizji na czystej kartce pamiętając o wszystkich danych.

Zobacz również   BMW 4 Seria: Wymiana amortyzatora dla lepszej wydajności i komfortu jazdy

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.