wt. Maj 11th, 2021

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Jak najkorzystniej kupić nowe auto? Poradnik

3 minuty czytany

Na zakup fabrycznie nowego samochodu coraz częściej decydują się zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Auto prosto z salonu posiada wiele istotnych zalet. Nowy samochód zapewnia komfort i bezpieczeństwo, a także daje pewność braku niespodziewanych usterek, awarii czy kosztownych napraw. Kluczowa przy zakupie pojazdu w salonie jest cena, która nie powinna nadmiernie zrujnować budżetu. Jak kupić nowe auto w korzystny sposób?

Zakup nie tylko za gotówkę

Nabycie za gotówkę to rozwiązanie pod wieloma względami korzystne, ale nie zawsze okazuje się najbardziej opłacalną formą finansowania samochodu. Szczególnie rzadko decydują się na to właściciele firm. Kupno auta za gotówkę wiąże się ze sporym ograniczeniem wyboru pod względem lepiej wyposażonych i droższych modeli, a także znacząco uszczupla posiadane zasoby pieniężne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dość małego budżetu oraz konieczności inwestowania w inne rzeczy. Dobrym rozwiązaniem może być podjęcie decyzji o zewnętrznym finansowaniu auta. Jeszcze kilka lat temu popularnym sposobem na korzystny zakup nowego pojazdu w salonie było wzięcie kredytu samochodowego. Obecnie jednak warunki ustalane przez banki nie są szczególnie opłacalne. Zaciągnięcie kredytu wiąże się ze skomplikowaną i długą procedurą, a także koniecznością weryfikacji w BIK czy spełnieniem wymogów nakładanych przez daną placówkę. W większości przypadków prowizje i wysokie odsetki powodują, że zakup przestaje być opłacalny.

Leasing samochodowy

Kredyt nie jest na szczęście jedynym rozwiązaniem w przypadku braku dostępu do odpowiedniej ilości gotówki. Rozsądniejszy pomysł na tani zakup nowego auta to leasing operacyjny lub finansowy. Rozwiązanie to ogranicza ilość formalności do absolutnego minimum, a także daje większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Korzyści finansowe sprawiają, że koszty prowizji firmy leasingowej są zredukowane przez optymalizację podatkową. Nawet mimo zmiany przepisów taka forma finansowania pozostaje w rezultacie jedną z najbardziej opłacalnych. Jeszcze innym rozwiązaniem jest wzięcie samochodu w tzw. abonament. Pod wieloma względami usługa ta przypomina leasing operacyjny w opcji bez wykupu pod koniec trwania umowy. Opłata abonamentowa jest stała, a w jej ramach liczyć można na kompleksową obsługę – włącznie z rejestracją pojazdu, pełnym ubezpieczeniem, wymianą opon czy naprawami serwisowymi.

Promocje i wyprzedaże

Najlepsza pora na zakup nowego samochodu to przełom starego i nowego roku. W salonach organizowana jest wówczas wyprzedaż rocznika. Organizowanie tego typu promocji przez salony jest podyktowane względami finansowymi. W kolejnym roku niesprzedany pojazd traci na swojej wartości, dlatego wyprzedaże aut z rocznika 2019 są opłacalne dla dealerów. W Polsce do dowodów rejestracyjnych wpisuje się jedynie datę produkcji samochodu. Pojazd wyprodukowany pod koniec roku będzie zatem wart tyle samo, co auto wypuszczone na rynek na początku roku. Ostateczną cenę ustala dealer, dlatego istotna rolę odgrywa moment promocji oraz wewnętrzna polityka danego salonu. W niektórych przypadkach wyprzedaż samochodów może oznaczać sprzedaż nawet ze stratą. Dla dealera jest to jednak rozwiązanie korzystniejsze, niż przechowywanie auta znacząco tracącego na wartości. Przy odrobinie szczęścia upust na nowy samochód może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dotyczy to zwłaszcza modeli bogato wyposażonych, które są najtrudniejsze w sprzedaży.

Opłacalność zakupu auta na wyprzedaży rocznika

Z reguły im bliżej końcówki roku, tym szansa na oszczędny zakup zwiększa się. Warto jednak pamiętać, że wraz ze spadkiem ceny maleje także ilość objętych promocją aut. Nierzadko pod koniec roku nie ma już zbyt dużego wyboru, przez co znalezienie samochodu spełniającego oczekiwania pod względem wersji wyposażenia czy mocy silnika staje się trudniejsze. Warto więc śledzić szczegółowe informacje na temat wyprzedaży na stronie https://wyprzedaz-rocznika.pl/wyprzedaze-skody-z-rocznika-2019/, gdzie zaprezentowane zostały najważniejsze promocje w salonach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *