sob.. lut 24th, 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Akcyza za samochód 2018. Ile i gdzie trzeba zapłacić?

2 minuty czytany

Sprowadzanie samochód zza granicy wiąże się z tym, że trzeba będzie za niego zapłacić akcyzę. Jeśli mamy zabytkowy pojazd, nowy albo dostawczy to wtedy nas to nie będzie dotyczyło, ale większość kupujących akcyzę płacić musi.

To podstawa do tego żeby zarejestrować pojazd w Polsce. Jeśli nie mamy dokumentu, który potwierdza uiszczenie opłaty za akcyzę to nie można się z tym zgłaszać do urzędu, ponieważ niczego tam nie uda się załatwić. Dzisiaj wspierana jest ekologia, co oznacza, że im mamy większy silniki w samochodzie, który kupiliśmy tym państwo chce nas bardziej zniechęcić do jego zakupu i właśnie, dlatego podnoszona jest na takie samochodu akcyza.


Akcyza za samochód 2018. Ile i gdzie trzeba zapłacić?

Jeśli zakupiliśmy pojazd, którego silnik nie ma większej pojemności niż dwa tysiące centymetrów sześciennych to akcyza jest niska i wynosi jedynie 3,1 %. Sytuacja ma się o wiele gorzej, jeśli te dwa tysiące centymetrów sześciennych jest przekroczonych. Wtedy już nie ma znaczenia czy mamy samochód z ogromnym silnikiem czy jest to silnik 2001 ccm3. Tutaj akcyza wynosi aż 18,6%. W przypadku tańszych samochodów ta akcyza nie będzie wysoka, ale jeśli jest to samochód, który kosztuje sto tysięcy złotych to kwota jest już duża. Nie da się tego w żaden sposób obejść, dlatego trzeba będzie akcyzę zapłacić. Gdzie można to zrobić? W marcu 2017 roku uległy zmianie przepisy, które wskazują gdzie można za samochody osobowe wpłacać akcyzę. Do 2017 roku trzeba było udać się do najbliższego Urzędu Celnego i tam opłacić akcyz, ale dzisiaj można pójść do Urzędu Skarbowego i tam wszystkie formalności można będzie pozałatwiać od ręki. Jest to ułatwienie dla wielu osób, które takie samochody kupują. Dla osób, które nie mają czasu na bieganie po urzędach jest ułatwienie i można wszystkie formalności załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z internetowej Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Akcyza będzie szybko opłacona i można przystąpić do rejestrowania pojazdu w Polsce.

Zobacz również   Wymiana wkładu lusterka w Volvo XC90: Jak to zrobić samodzielnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *