21 listopada 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Opony ekonomiczne, średniej klasy i premium – czym się różnią?

4 min read

Dla wielu osób wybór odpowiednich opon do swojego auta nigdy nie należał do najprostszych zadań do wykonania. Zasadniczo wynika to z faktu, że stosunkowo każdy rodzaj opon w rozmaitych przedziałach cenowych znacząco różni się od siebie nawzajem dość sporym przedziałem różnorodnych, często bardzo znaczących parametrów dla funkcjonowania samochodu.

Jak zatem dokonać najlepszego wyboru opon, które będą idealnie odpowiadały naszemu pojazdowi oraz na jakie aspekty należy zwracać szczególną uwagę przy ich starannym wyborze? Odpowiedzi na te pytania oraz inne zagadnienia z nimi związane znajdziecie już w naszym artykule.

W jak dużym stopniu płacimy jedynie za markę opon?

W przypadku rynku opon samochodowych bardzo rzadkie są taktyki zwiększania cen produktu wyłącznie przez fakt wyprodukowania przez firmę typowo nastawioną na tworzenie przedmiotów najwyższej jakości. To oznacza, że w znaczącej mierze ceny opon są adekwatne do ich aktualnej jakości, nie do pozycji firmy na rynku światowym. Wobec tej dedukcji, jeżeli płacimy więcej za opony, powinniśmy oczekiwać od nich odpowiednio wyższych osiągów niż w porównaniu do tańszych modeli.

Zobacz również   Opel Corsa - Wymiana kostki stacyjki dla utrzymania sprawności samochodu

Jeżeli zatem decydujemy się ściśle na zakup opon typowo klasy premium, możemy się z pewnością po nich spodziewać potencjalnie najlepszych mieszanek, z których są wykonane, masę usprawnień technologicznych w porównaniu do tańszych wariantów opon oraz zbioru certyfikacji przeprowadzania możliwie najnowocześniejszych badań i najbardziej wymagających testów w swojej dziedzinie. Zalety te szczególnie przekładają się w przypadku wyboru opon zimowych, gdyż to właśnie one wymagają zapewnienia jak najwyższego standardu bezpieczeństwa i komfortu w sytuacji konfrontacji z wyjątkowo ciężkimi warunkami na drogach. Takie opony wręcz muszą sobie znakomicie radzić niezależnie od deszczu, śniegu, lodu, mrozu oraz także od błota pośniegowego. Dla wielu są to warunki szczególnie niesprzyjające i utrudniające jazdę, wręcz zagrażające bezpieczeństwu oraz życiu nas jako kierowców, ale także innych uczestników ruchu drogowego, dlatego zalecane jest wszystkim dogłębne rozważenie nabycia takich opon premium czysto w trosce o swój dobrobyt.

Jeżeli jednak potrzebujemy zakupić opony letnie, nie koniecznie zawsze opłacalne będzie nabycie opon premium, gdyż warunki na drogach w tym okresie stosunkowo nie powinny sprawiać większego zagrożenia.

Zobacz również   Najczęstsze usterki w samochodach - co warto wiedzieć?

Zatem kiedy nie warto jest nabywać opon najwyższej klasy?

Jakby nie patrzeć, opony klasy premium były, są i zawsze będą wydatkiem sporej wagi dla zasadniczo każdego. Zatem jeśli nie posiadamy osobiście zbyt wysokich funduszy, możemy także zdecydować się na nieco tańsze opony. Również w przypadku posiadania niewielkich samochodów miejskich z niewielką mocą silników zaleca się korzystanie z opon innych niż premium, zwłaszcza jeżeli nie przemieszczamy się takim pojazdem nigdzie poza obszarem terenów miejskich.

Wynika to z faktu, że w przypadku takiej jazdy nie zdołamy nawet wykorzystać ułamka pełnego potencjału opon premium, szczególnie jeśli nie przepadamy również za szybką jazdą. W takiej sytuacji w zupełności powinny nam wystarczyć opony typowo ze średniej półki, umożliwiając nam na zdobywanie odpowiednich osiągów dla naszych standardów jazdy. Takie opony również są dokładnie przebadane pod względem swojej struktury i są wykonane z dość wysokiej jakości mieszanki. Równie często jak opony premium, produkty z tej półki cenowej posiadają także przeprowadzone kompleksowe testy certyfikujące ich właściwą porządność. Niemniej warto pamiętać, że produkty klasy premium zawsze będą się prezentować lepiej w przypadku jakości i zapewnienia bezpieczeństwa.

Zobacz również   Peugeot 208 - Wymiana baterii w pilocie

Czy należy się decydować na zakup opon typowo budżetowych?

Jest to dobra opcja wyłącznie w przypadku posiadania niewielkiego samochodu miejskiego, który dodatkowo nie jest wyjątkowo zwrotny i nie nadaje się do wysoce dynamicznej jazdy. Tyczy się to jednak tylko okresu letniego, gdyż podczas sezonu zimowego tego rodzaju opony mogą nie podołać wyzwaniom spowodowanym przez niekorzystne warunki atmosferyczne. W dużej mierze wybór tego rodzaju oszczędnościowego asortymentu w tak nieprzyjaznym środowisku wiąże się to z dość długą drogą hamowania dla takich opon oraz nieefektywnym odprowadzaniem deszczu, śniegu oraz błota, co ma ogromne znaczenie jeżeli zima w danym roku okazjonalnie będzie bardziej niekorzystna niż zazwyczaj.

Dlaczego nie warto inwestować w zakup opon bieżnikowanych?

Tego rodzaju opony domyślnie nie są w stanie zapewnić nam bezpieczeństwa oraz wysokiego standardu użyteczności z kilku bardzo prostych przyczyn. W pierwszej kolejności faktem jest, że nie posiadamy żadnej informacji o pochodzeniu oraz potencjalnym stanie opony, która posłużyła do produkcji opony bieżnikowanej. Takie opony również nie mają przeprowadzanych odpowiednich badań, a ich restrykcje dopuszczenia do sprzedaży są znacząco zaniżone. Zasadniczo opony takie wykazują się bardzo mierną jakością, przez co odczuwalne są ich braki właściwości podczas jazdy, zwłaszcza podczas sezonu zimowego, kiedy korzystanie z takich opon może stanowić dla nas poważne zagrożenie zdrowia lub życia.

Wsparcia przy powstawaniu materiału udzielili specjaliści z Oponyprofi.pl

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.