24 listopada 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Ubezpieczenie OC – co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu OC samochodu?

4 min read

Planujesz zakup ubezpieczenia OC dla nowego lub używanego auta? Dowiedz się, jak wybrać ubezpieczenie OC samochodu. Opłatę za ubezpieczenie samochodu można skutecznie obniżyć, jeśli zastosujemy kilka prostych zasad podczas codziennego użytkowania pojazdu i szukania oferty polisy. Nie warto zapominać o obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdu, ponieważ kary za brak OC są dotkliwe!

Ubezpieczenie OC samochodu to polisa obowiązkowa!

 

OC to jedno z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce. Zwyczajowo opłaca się je raz na 12 miesięcy. Obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu obejmuje rekompensatę szkód osobowych i materialnych, jeśli z naszej winy dojdzie do kolizji lub wypadku. Ubezpieczenie OC przypisane jest do konkretnego pojazdu, nie do właściciela. Dlatego jeśli kupujemy używane auto, koniecznie sprawdźmy, czy posiada ono ważne OC. Jeśli nie – trzeba je jak najszybciej kupić. Możemy też zmienić ubezpieczyciela w trakcie trwania obecnej umowy ubezpieczeniowej.

 

Warto jednak pamiętać o pułapce podwójnego OC. Umowa na to ubezpieczenie zawsze przedłuża się automatycznie, więc jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela, musimy pisemnie wypowiedzieć umowę przynajmniej jeden dzień przed jej końcem. Co ważne, OC nie przedłuża się automatycznie, jeśli posiadamy ubezpieczenie zbywcy pojazdu.

Zobacz również   Citroën Jumpy - Wymiana baterii w pilocie dla kluczyka

 

Za ubezpieczenie pojazdu możemy zapłacić od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych. Cena ubezpieczenia OC nigdy nie jest stała. Na koszt polisy wpływają takie czynniki, jak m.in. wiek i doświadczenie kierowcy (im młodszy kierowca, tym droższe OC), jego stan cywilny, miejsce użytkowania pojazdu, wcześniejsza bezszkodowa jazda, marka pojazdu czy pojemność silnika.

 

Jak wybrać ofertę ubezpieczenia OC samochodu?

 

W tym przypadku patrzymy przede wszystkim na cenę. Zakres ubezpieczenia OC zawsze jest taki sam, a rozbieżności cenowe potrafią być ogromne. Dlatego zanim wykupimy ubezpieczenie OC, sprawdźmy różnych ubezpieczycieli. Nie opłaca się przedłużać polisy u swojego ubezpieczyciela bez sprawdzenia innych ofert. Aktualne stawki można sprawdzić samodzielnie, wybierając interesujące nas firmy.

 

Można skorzystać też z licznych porównywarek cen OC. Warto zasięgnąć opinii znajomych kierowców – być może są ubezpieczyciele, z których usług są wyjątkowo zadowoleni? Dokładna analiza dostępnych opcji jest kluczem do wyboru najlepszego i najtańszego OC.

Zobacz również   Wymiana amortyzatora w Opel Zafira - jak to zrobić samodzielnie

 

Jak obniżyć cenę OC?

 

Na pewne czynniki, takie jak własny wiek, nie mamy wpływu. Jednak dzięki pewnym działaniom jesteśmy w stanie obniżyć cenę OC od 10 do 50 proc. Co zatem możemy zrobić? Jeśli dopiero co zdobyliśmy prawo jazdy i kupiliśmy swój pierwszy samochód, dopiszmy do dzielenia własności samochodu doświadczonego kierowcę.

 

Może to być np. ktoś z rodziny, najlepiej chwalący się bezszkodową jazdą. Młodzi, niedoświadczeni kierowcy postrzegani są jako osoby skłonne do ryzykownych zachowań na drodze, więc ubezpieczyciele biorą to pod uwagę. Tymczasem wystarczy skorzystać z pomocy kogoś, kto ma już na swoim koncie zniżki do OC z racji wieku i dobrej jazdy.

 

Innym sposobem na obniżenie ceny OC jest bezpieczna jazda. Nie prowokujmy ryzykownych sytuacji, a zdobędziemy nie tylko spokój ducha, ale też zniżki do nawet 70 proc. za każdy rok bezszkodowej jazdy. Warto także opłacić całą składkę OC od razu. Ubezpieczyciele pozwalają na rozłożenie jej na raty, ale wtedy OC jest znacznie droższe.

Zobacz również   BMW i8 - Wymiana wybieraka dla pełnej kontroli nad jazdą

 

Brak ubezpieczenia OC – jakie kary za brak ubezpieczenia pojazdu?

 

Kary za brak OC są dotkliwe. Wysokość kary ustalana jest na podstawie liczby dni bez ważnego ubezpieczenia OC, rodzaju pojazdu oraz ustalonej na dany rok płacy minimalnej. W 2020 roku płaca minimalna wynosi  2600 zł brutto. Kara za brak OC dla samochodów osobowych wynosi samochody osobowe: równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto). Z kolei właściciele samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów muszą zapłacić trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

 

Warto wziąć pod uwagę też czas, przez jaki pojazd pozostawał nieubezpieczony. Jeśli ubezpieczenie samochodu pozostawało nieważne do trzech dni, zapłacimy “tylko” 20 proc. pełnej opłaty karnej. W przypadku okresu od 4 do 14 dni zapłacimy już 50 proc. pełnej opłaty karnej. W pozostałych sytuacjach obowiązuje pełna opłata karna za brak OC.

 

Aby uniknąć kar i przykrych sytuacji, pamiętajmy o corocznym kupnie OC pojazdu. Jeśli chcemy mieć pewność, że jesteśmy chronieni w każdej sytuacji, wybierzmy pakiet OC połączony z AC (ubezpieczeniem auto casco).

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.