15 lipca 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Zastanawiasz się nad zmianą opon na zimowe? Musisz to przeczytać!

2 min read

Kiedy pogoda się zmienia, a na drogach zaczynają zalegać żółte liście, wielu kierowców myśli o wymianie opon na zimowe – o ile nie użytkują całorocznego ogumienia. Jedni zastanawiają się, czy tu już czas na wizytę u wulkanizatora, a inni podają w wątpliwość jej sens. Tymczasem jazda na oponach przystosowanych do aktualnych warunków pogodowych jest niezwykle istotna.

Chodzi o bezpieczeństwo!

Dostosowując ogumienie do pogody dbasz o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i bliskich Ci osób, które nierzadko wsiadają do Twojego auta. Opony zimowe projektowane są z myślą o użytkowaniu w konkretnych warunkach – kiedy jest zimno, a drogi pokrywa warstwa śniegu, lodu lub pluchy. Dzięki temu nie tracą zbyt łatwo przyczepności, co oznacza, że kierowca ma kontrolę nad torem jazdy. Nietrudno sobie wyobrazić, co może się stać przy jej utracie.

Zobacz również   Amerykańskie auta z lat 50. Przepych, odrobina kiczu i wszędobylski luksus

Letnie modele produkowane są z mieszanek gumowych, które stają się zbyt sztywne w niskich temperaturach, przez co nietrudno o utratę przyczepności i w konsekwencji wypadek. Ich projektanci myślą o użytkowaniu na rozgrzanym asfalcie, na którym od czasu do czasu pojawia się warstwa wody, dlatego ich bieżniki pozbawione są nacięć charakterystycznych dla opon zimowych. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że letnie ogumienie w chłodnych miesiącach będzie mieć wydłużoną drogę hamowania, co powoduje zagrożenie nie tylko dla kierowcy i jego pasażerów, ale też dla innych uczestników ruchu.

Kiedy zmienić opony?

Nie ma sztywnego terminu, którego należy się trzymać. Z pewnością jednak nie warto czekać do ostatniego momentu, kiedy słupek termometru jest naprawdę nisko, a z nieba spadają pierwsze płatki śniegu. Przyjmuje się, że wymiana opon na zimowe powinna nastąpić w momencie, gdy średnia dobowa temperatura zaczyna utrzymywać się poniżej 7 stopni. Niemniej słuszna wydaje się uwaga jednego z portali,  na którym czytamy, że „jeżeli często jeździmy wczesnym świtem lub nocą […] warto udać się do wulkanizatora nieco wcześniej”. Jednocześnie nie można zapomnieć, że przed sezonem trzeba sprawdzić stan ogumienia, w tym jego wiek. Idąc za wskazówkami klassikauto.pl, to powinno być równie istotne dla posiadaczy nowszych, jak i zdecydowanie starszych pojazdów.

Zobacz również   Auto Detailing w Warszawie – z jakich usług warto skorzystać?

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.