17 czerwca 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Wymiana opon na letnie

2 min read

Koniec zimy to czas, kiedy kierowcy powinni zastanowić się nad wymianą opon na letnie. Opony przeznaczone do jazdy zimą oraz opony letnie różnią się od siebie właściwościami, dlatego należy pamiętać o wymianie, jeżeli następuje wiosenne ocieplenie. Odpowiedni dobór opon ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo, dlatego należy pamiętać o zmianie opon na letnie.

Stan opon a komfort i bezpieczeństwo jazdy

Wiele wypadków spowodowanych jest niewłaściwą kondycją ogumienia, dlatego należy pamiętać, aby zadbać o stan opon. Jeżeli zauważymy zużycie, przykładowo bieżnik posiada głębokość mniejszą niż 1,6 mm, wówczas konieczna jest wymiana. Podobnie, jeżeli opony są lekko zużyte, jednak używamy ich przez trzy lub więcej sezonów, wówczas także należy dokładnie sprawdzić ich stan. Niewłaściwy stan ogumienia może przełożyć się na dłuższą drogę hamowania, zbaczanie z toru jazdy. Dodatkowo zużyte opony mogą powodować dyskomfort w postaci nadmiernego hałasu. Należy również zwrócić uwagę na odpowiednie przechowywanie opon, które nie mogą być wystawione na działanie promieni UV czy też źródła ciepła. Aby zadbać o kondycję opon, należy pamiętać o sprawdzeniu ciśnienia, wymieniać opony w zależności od sezonu.

Zobacz również   Auta z Ameryki – w jaki sposób pośrednicy realizują zamówienia?

Kiedy wymienić opony z zimowych na letnie?

Opony z zimowych na letnie warto zmienić kiedy temperatura w ciągu dnia przekracza 6-7 stopni Celsjusza. Wówczas opony zimowe tracą swoje właściwości, co może negatywnie przykładać się na bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Opony przeznaczone do jazdy w okresie letnim przygotowane są z mieszanki, która lepiej sprawdza się w przypadku mokrej nawierzchni, w inny sposób odprowadzają nadmiar wody. W okresie wiosennym często będziemy poruszali się po mokrej nawierzchni, drogi będą schły wolno, dlatego konieczne jest zastosowanie ogumienia dostosowanego odpowiednio do warunków. Opony zimowe pogarszają stabilność jazdy w przypadku opadów deszczu, może wówczas także dojść do powstania tak zwanej poduszki wodnej pomiędzy oponą a nawierzchnią.

Zobacz również   Jak wypalić filtr cząstek stałych?

Jak wybrać dobrego mechanika?

Kiedy chcemy wymienić opony warto poszukać sprawdzonego warsztatu, obecnie możemy sprawdzić opinie w internecie, w mediach społecznościowych. Warto zapytać o opinie znajomych, zwracamy uwagę na ceny, czas wykonania usługi, kontakt z mechanikiem. Dzięki temu wybierzemy profesjonalny serwis, który właściwie zadba o nasze auto.

Szukasz dobrego mechanika z Zabrza lub okolic? Sprawdź ofertę na https://szczurek-garage.pl/wulkanizacja/wymiana-opon

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.