15 lipca 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Kurs na prawo jazdy kategorii A i B

2 min read

Osoby które chciałyby uzyskać prawo jazdy muszą ukończyć stosowne kursy w zależności od tego czy chcą jeździć motocyklem czy też samochodem, oddzielne kursy dotyczą także kierowców samochodów ciężarowych. Kurs będzie przewidywał naukę teorii czyli zasad poruszania się po drogach, przepisów drogowych, dowiemy się na przykład co oznaczają znaki pionowe oraz poziome. Będzie to potrzebne aby zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Kurs dotyczy również praktyki czyli nauki poruszania się danym pojazdem, który również będzie kończył się egzaminem.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy?

W przypadku motocykla jest to kategoria A, która podzielona jest na kilka klas. W wieku 16 lat możemy przystąpić do kursu oraz egzaminu na prawo jazdy kategorii A1, jest to szkolenie które pozwoli nam poruszać się motocyklami o pojemności nieprzekraczającej 125 cm i mocy silnika 15 KM. W tym przypadku konieczna jest zgoda rodziców, kurs to 20 godzin plus ewentualne jazdy doszkalające. Kolejną kategorią jest A2, w tym przypadku osoba powinna być pełnoletnia, możemy wówczas prowadzić motocykle których moc nie przekracza 35 kw czyli około 50 koni mechanicznych. W przypadku kategorii A możemy poruszać się wszystkimi motocyklami, często osoby które zdają kurs na motocykl robią także prawo jazdy kategorii B czyli na samochód.

Zobacz również   Nowoczesna stacja kontroli pojazdów w Sanoku

W przypadku kiedy chcemy uzyskać prawo jazdy na samochód, będzie to kategoria B, w tym przypadku będzie to pojazd którego masa wraz z przyczepą nie będzie przekraczała 3,5t. Instruktorzy którzy uczą prawa jazdy powinni być wyrozumiali, muszą umieć wytłumaczyć kursantom zasady poruszania się po drogach, nauczyć w jakiś sposób reagować na różne zdarzenia drogowe. Ważnym elementem egzaminu będzie także jazda po placu czyli nauka parkowania, należy nauczyć kursanta w jaki sposób wyczuć pojazd, poruszać się z małą prędkością oraz umieć zaparkować auto na ograniczonej powierzchni.

Jeżeli poszukujemy szkoły jazdy powinniśmy zwrócić uwagę na zdawalność, możemy zapytać znajomych gdzie robili kurs na prawo jazdy, jakie mają odczucia, jakie było podejście instruktorów. W warszawie działa niejedna szkoła jazdy Mokotów jest dzielnicą gdzie możemy łatwo wyszukać miejsca w których nauczymy się jeździć, które przygotują nas do podejścia do egzaminu na motocykl lub samochód osobowy

Zobacz również   Czym jest powłoka hydrofobowa, jak działa?

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.