26 lutego 2024

Moto One – Portal motoryzacyjny

Informacje, Opinie i Ciekawostki z Auto moto

Jak działa adblue? po co stosować adblue? czy muszę dolewać adblue do swojego diesla?

3 min read

AdBlue to powszechnie stosowany środek w samochodach z silnikiem diesla, mający na celu redukcję emisji szkodliwych substancji.

W tym artykule przyjrzymy się temu, dlaczego zaczęto stosować AdBlue, jak działa układ selektywnej redukcji katalitycznej SCR, co to jest AdBlue, jak sprawdzić, czy Twoje auto musi tankować AdBlue, czy musisz tankować AdBlue oraz jakie mogą być problemy z układem SCR.

Jak działa adblue? po co stosować adblue? czy muszę dolewać adblue do swojego diesla?

Dlaczego zaczęto stosować adblue?

Wprowadzenie AdBlue do pojazdów z silnikami diesla wynikało z konieczności spełnienia coraz bardziej restrykcyjnych norm emisji spalin. AdBlue jest niezbędny do redukcji emisji tlenków azotu (NOx), które są szkodliwe dla zdrowia ludzi i środowiska. Poprzez dodawanie AdBlue do układu SCR (selektywnej redukcji katalitycznej), pojazdy dieselowe mogą znacznie obniżyć emisję NOx i spełnić normy emisji określone przez regulacje, takie jak normy Euro 6 w Europie.

Jak działa układ selektywnej redukcji katalitycznej scr?

SCR to zaawansowany system oczyszczania spalin, który wykorzystuje AdBlue jako czynnik redukcyjny. Główną rolą AdBlue jest dostarczenie amoniaku do układu SCR. W układzie SCR znajduje się katalizator, który konwertuje tlenki azotu na nieszkodliwy azot i wodę. Reakcja ta zachodzi przy udziale amoniaku, który powstaje z AdBlue podczas procesu selektywnej redukcji katalitycznej. Dzięki temu procesowi możliwe jest znaczne ograniczenie emisji NOx do atmosfery.

Co to jest adblue?

AdBlue to handlowa nazwa dla roztworu mocznika w wodzie. Jest to niebieska ciecz, bezwonny i niepalny, która jest bezpieczna w użyciu. AdBlue jest przechowywane w osobnym zbiorniku w pojeździe i jest dozowane do układu SCR w odpowiednich ilościach w zależności od potrzeb silnika.

Jak sprawdzić, czy twoje auto musi tankować adblue?

Aby sprawdzić, czy Twoje auto wymaga AdBlue, przede wszystkim warto zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu, gdzie znajdziesz informacje na ten temat. Możesz także sprawdzić wskaźnik poziomu AdBlue w samochodzie, który zazwyczaj znajduje się na desce rozdzielczej. Jeśli poziom AdBlue jest niski, będziesz musiał uzupełnić go w najbliższym czasie.

Czy muszę tankować adblue?

Tak, jeśli posiadasz samochód z silnikiem diesla, który jest wyposażony w układ SCR, to będziesz musiał regularnie uzupełniać AdBlue. Nie jest to jednak czynność, którą będziesz musiał wykonywać tak często, jak tankowanie paliwa. Wielkość zbiornika na AdBlue różni się w zależności od modelu samochodu, ale zazwyczaj pozwala na przejechanie kilku tysięcy kilometrów przed koniecznością uzupełnienia.

Problemy z układem scr

Mimo że układ SCR jest skutecznym narzędziem do ograniczenia emisji NOx, może dochodzić do problemów z jego działaniem. Najczęstszym problemem jest nieszczelność układu lub uszkodzenie elementów związanych z AdBlue. W takim przypadku pojazd może przejść w tryb awaryjny, ograniczając moc i wydajność silnika. Dlatego regularna kontrola poziomu i jakości AdBlue oraz konserwacja układu SCR jest kluczowa dla zapewnienia jego skutecznego działania.

Podsumowując, AdBlue jest niezbędnym elementem samochodów z silnikami diesla, które chcą spełnić normy emisji spalin. Działa on w układzie SCR, pomagając zmniejszyć emisję NOx. Regularna kontrola poziomu AdBlue i jego uzupełnianie są istotne, aby utrzymać układ SCR w dobrym stanie i uniknąć problemów z emisją spalin.

Zobacz również   Znakomite produkty Shiny Garage w konkurencyjnych cenach – Carstyle poszerza asortyment!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.